Wpływ palenia papierosów na zdrowie człowieka

Wpływ papierosów na zdrowie człowieka jest negatywny, ponieważ regularne zażywanie tytoniu (który występuje w papierosach) powoduje śmiertelne dla człowieka choroby takie jak: rak języka, krtani, płuc oraz pęcherza moczowego. Związane z nadużyciem tytoniu są choroby takie jak: przewlekłe zapalenie płuc, rozedma płuc, stany zapalne oraz wrzody żołądka choroba wieńcowa oraz uszkodzenie płodu. Wpływ papierosów na zdrowie człowieka ma negatywne oddziaływanie nie tylko w przypadku osoby palącej, lecz również osoby, która wdycha dym z papierosów. Mówimy wtedy o paleniu biernym. Może ono powodować równie ciężkie schorzenia, co w przypadku osoby palącej czynnie. Dym zawiera ogromne ilości nikotyny, ciał smolistych oraz tlenku węgla, co powoduje natychmiastowe zatrucie organizmu ,który nie jest przyzwyczajony do tak dużej ilości związków. Choroby wywołane przez palenie bierne to zapalenie oskrzeli oraz przewlekła i długotrwała astma. Szczególnie wrażliwe na działanie nikotyny są młode organizmy. Pierwsze kontakty z nikotyną mogą wywołać ostre zatrucie oraz ich objawy na przykład nudności, wymioty, zawroty i bóle głowy.

W tytoniowym dymie występują mi. : > aceton – rozpuszczalnik, składnik farb
> metanol – składnik benzyn silnikowych, trucizna
> naftalen – środek owadobójczy
> nikotyna – trucizna, uzależnia jak narkotyk
> amoniak – składnik nawozów mineralnych
> cyjanowodór – podczas II wojny światowej stosowany w komorach gazowych do zabijania ludzi
> Polon-210 – Pierwiastek promieniotwórczy, wysoko radiotoksyczny

Palenie tytoniu jest szkodliwe w różnym stopniu w zależności od wieku, płci i rasy. Najbardziej szkodzi kobietom rasy białej poniżej 20 roku życia, najmniej – mężczyznom po pięćdziesiątce (bez względu na rasę).



Wpływ i skutki palenia papierosów u kobiet w ciąży
* utrudnienie zapłodnienia
* zwiększenie ryzyka samoistnego poronienia, obumarcia płodu i zgonu dziecka w okresie okołoporodowym
* niedorozwój płodu (dzieci matek palących mają średnio mniejszą masę urodzeniową o 170g)
* dym tytoniowy ma również wpływ na późniejszy rozwój fizyczny i intelektualny dziecka

Obecnie średnio co 13 sekund z powodu palenia papierosów, cygar, fajki czy zażywania tabaki umiera człowiek, który mógłby żyć, gdyby odpowiednio wcześniej zerwał z nałogiem. Nikotyna jest jednym z najważniejszych przyczyn zgonów, którym dałoby się zapobiec poprzez wyzwolenie się z nałogu.

Już po upływie jednego dnia po rzuceniu nałogu płuca rozpoczynają proces usuwania nagromadzonego w wyniku palenia papierosów śluzu, w drugim dniu dzięki regeneracji zakończeń nerwowych poprawia się zmysł smaku i zapachu, a w trzecim – wydolność oddechowa. Po upływie od dwóch do dwunastu tygodni poprawia się wydolność krążenia, a od trzech do dziewięciu następnych miesięcy w 10% poprawiają się parametry czynności płuc, ustępuje kaszel, zadyszka oraz trudności z oddychaniem. Pięć lat bez papierosa gwarantuje obniżenie ryzyka zawału serca do 50% w stosunku do ryzyka u palaczy, a dziesięć lat abstynencji w podobnym stopniu obniża ryzyko raka płuc, a także sprawia, że ryzyko zawału serca ulega obniżeniu do poziomu osoby, która nigdy nie paliła.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NAJNOWSZE

dsa

Back to top