Hałas

Hałas – współczesna plaga! Człowiek od zawsze żyje w otoczeniu dźwięków i nimi się posługuje. Dźwięki były wszędzie, otaczały ludzi. Ich naturalnym źródłem w przyrodzie były grzmoty, szum drzew, wiatru, wody, dźwięki wydawane przez ptaki i inne zwierzęta. Były też takie, które go przerażały, dokuczały mu czy były nieprzyjemne, takie dźwięki nazwano hałasem. Sądzono, że hałas jest zanieczyszczeniem środowiska, najnowsze badania dowiodły, że się nie mylili. Uczeni podejrzewają, że hałas może być chorobą na skalę dawnej cholery czy dżumy. Ludzie tracą słuch z wiekiem, jednak w coraz częstszych przypadkach staje się to przez nadmierny hałas. Czułość ucha na wrażenia dźwiękowe nie jest stała. Przy małym poziomie dźwięku ma dużą wartość, natomiast przy wysokim-małą. Są co najmniej dwa powody przez które hałas jest dla nas szkodliwy. Pierwszy to nadmierne i zbyt głośne słuchanie muzyki ( w Polsce jest to obserwowane w stopniu masowym). Drugim powodem jest przebywanie w hałasie, jest to szkodliwe zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Powoduje to: zaburzenia czucia, nadpobudliwość, nerwowość oraz ból głowy.
Szczególnie wrażliwi na hałas są ludzie starsi. Wprawdzie osoby niedosłyszące mogą nosić aparaty słuchowe, ale jest to uciążliwe. Mówi się również o protezach uszu. Ponad 80 tysięcy osób odzyskało słuch dzięki implantowi wyposażonemu w ukryty za uchem mikrofon. Niestety wniosek
jest taki, że hałas jest współczesną plagą. Często nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo destrukcyjnie wpływa na nasz organizm, a tym samym na nasze codzienne funkcjonowanie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej ludzi ucieka z miasta i próbuje osiąść na wsi lub obrzeżach miasta.
DŹWIĘKI:
1) 20 Hz-20 kHz – dźwięki.
2) Wyższe od 20 kHz – ultra dźwięki.
3) Niższe od 20 Hz – infradźwięki.

Echo – fala dźwiękowa powracająca do nadawcy po odbiciu, np. od ściany lasu.
Natężenie dźwięku określa się jako moc fali dźwiękowej padającej na 1m2 powierzchni prostopadłej do kierunku rozchodzenia się fali.
Hałas – dźwięk o zbyt dużym poziomie natężenia.
Fala elektromagnetyczna – rozchodzące się w przestrzeni powiązanych ze sobą zmiennych pól: elektrycznego i magnetycznego. W każdym punkcie przestrzeni, przez który przechodzi taka fala, pole elektromagnetyczne ulega cyklicznym zmianom.
Fale elektromagnetyczne mogą rozchodzić się w próżni.
Siatka dyfrakcyjna – duża liczba równoległych szczelin znajdujących się w równych odstępach od siebie.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NAJNOWSZE

dsa

Back to top