UNIE POLSKI Z LITWĄ

datamiejscegłówne postanowieniaokoliczności, uwagi
14 VIII 1385Krewo
(układ
polsko-
litewski)
Jogaiła poślubi Jadwigę i zostanie królem Polski Litwa przyjmie chrzest, zostanie przyłączona do Polski i pomoże odzyskać ziemie utracone przez Polskę (m.in. Śląsk i Pomorze)zagrożenie Polski i Litwy przez Krzyżaków; obustronne plany ekspansji na ziemie ruskie.
18 I i 11 III 1401Wilno
i Radom
Witold uzna zwierzchnictwo Władysława Jagiełły i Korony Jagiełło dożywotnią udzielną władzę WitoldaWitold pokonany przez Tatarów nad Worsklą, zagrożony przez Zakon Krzyżacki i Moskwę.
2 X 1413HorodłoLitwini i Polacy będą się porozumiewać przed wyborem swych władców przyjęcie największych rodzin bojarskich do herbów polskich rozciągnięcie pewnych instytucji i przywilejów na Litwęchęć zacieśnienia związków wobec trwających zagrożeń; szlachta litewska chce korzystać z przywilejów podobnych jak szlachta polska.
15 X 1432Grodnopotwierdzenie związku Polski i Litwy potwierdzenie udziału panów polskich i litewskich w powoływaniu wielkiego księciastarania o koronę królewską Zygmunta Kiejstutowicza, Wielkiego Księcia Litwy.
24 VII 1499Wilnopotwierdzenie odrębności Wielkiego Księstwa Litewskiego wspólnie wybierany król Polski i wielki książę Litwy dalsze zbliżenie ustrojoweniepowodzenia Polski (m.in. nieudana kampania mołdawska) wzmacniają pozycję Litwinów.
25 X 1501Mielnikwspólny i wspólnie wybierany władca Litwy i Polski (przywrócenie unii personalnej) dalsze zbliżenie ustrojowe obu państwobalona w 1505 (unia personalna zachowana).
28 VI 1569Lublinpołączenie Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego w jedno państwo: Rzeczpospolitą Obojga Narodów wspólny i wspólnie wybierany władca, wspólny sejm, polityka zagraniczna i moneta odrębne wojsko, urzędy, skarb, prawo sądowe prawo swobodnego osiedlania się szlachty w całym państwiedążenie szlachty litewskiej do zrównania w prawach ze szlachtą polską; zagrożenie unii wobec braku potomstwa Zygmunta Augusta; unia zatwierdzona przez senatorów i posłów ziemskich koronnych i litewskich (1 VII) i przez króla (4 VII).
16 IX 1658Hadziacz
(ugoda z
Kozakami)
Ruś – trzecim równorzędnym składnikiem Rzeczypospolitej (z własnymi urzędami, wojskiem i trybunałem) równouprawnienie prawosławiabardzo ciężka sytuacja międzynarodowa Rzeczypospolitej; chęć zakończenia wojen kozackich; nie została w praktyce wcielona w życie.
3 V 1791Warszawazniesienie odrębności państwowej Korony i LitwyKonstytucja 3 Maja.
22 X 1791Warszawawszystkie istniejące lub mające powstać w przyszłości instytucje powinny składać się z tej samej liczby Litwinów i Polaków oraz podlegać kolejnemu kierownictwu obywateli jednej i drugiej strony pomimo wspólności skarbu fundusze pochodzące z Litwy pozostaną na jej terytorium, w odrębnej kasie utrzymanie roli Grodna jako jednej z dwu stolic sejmowych Rzeczypospolitejchęć uporządkowania spraw litewskich; „Zaręczenie Wzajemne Obojga Narodów”.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NAJNOWSZE

dsa

Back to top